Muzeum Mineralogiczne jest miejscem poświęconym minerałom i skamieniałościom z całego świata, a nawet z kosmosu – mowa o meteorycie Gibeon.

Także okolica Muzeum warta jest zwiedzenia, ponieważ przed budynkiem znajduje się jedyny w Europie Las Karboński. Tworzą go skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon pochodzące sprzed około trzystu milionów lat.

Poza minerałami, w Muzeum można obejrzeć skamieniałości oraz szkielety dinozaurów. Prezentowana w tym miejscu kolekcja to największy w Polsce prywatny zbiór tego typu.

Kamienie szlachetne, które znajdują się w muzeum, mają szerokie zastosowanie nie tylko w przemyśle jubilerskim, ale i w litoterapii. Ta starożytna filozofia leczenia wykorzystuje minerały, a konkretnie zgromadzoną w nich energię, do leczenia różnych schorzeń i przypadłości. 

Medycyna naturalna od dawna interesuje się magicznymi właściwościami kamieni szlachetnych i ma na swoim koncie wiele odkryć – przykładowo nefryt leczy choroby nerek, podczas gdy bawole oko pomaga rozwiązać problemy z drogami oddechowymi, a magnezyt wspiera walkę z otyłością i puchliną wodną. Jeśli coś Ci dolega, warto rozważyć skorzystanie z pomocy minerałów.