Szklarska Poręba i okolice mają bogatą historię poszukiwań kamieni szlachetnych. Muzeum Ziemi Juna jest z tą historią powiązana. Dla zwiedzających bezpłatnie udostępniono salę sklepu z minerałami oraz salę wystawową poświęconą minerałom z Dolnego Śląska.

Płatna część ekspozycji obejmuje tematykę związaną z tradycjami Walońskich poszukiwaczy, co pozwala przybliżyć ich pracę oraz samo szukanie kryształów. Warto zwiedzić tę część z przewodnikiem. Można również obejrzeć niezwykłą i unikalną kolekcję minerałów lokalnych oraz ze świata.

Historia Muzeum Ziemi Juna to historia atrakcji turystycznej, którą obdzielić można kilka obiektów. Muzeum mieści się w budynku Karczmy Głodowej. Nazwa pochodzi z połowy XIX wieku, z okresu wielkiego głodu spowodowanego nieurodzajem i bezrobociem zorganizowano prace publiczne. Za 10 godzin mozołu przy budowie drogi robotnicy otrzymywali zapłatę w postaci bochenka chleba i skopka mleka.

Do II Wojny Światowej w obiekcie tym mieściła się także kuźnia i stajnia. Turystyka, która rozwinęła się w okolicach Szklarskiej Poręby spowodowała, że stał się zajazdem i był częścią DW „Zakopianka”, a później Motelem „Relax u Parylaka”.

W dniu 18 marca 2015r. w budynku wybuchł pożar. Pozostawił on tylko murowane ściany parteru i szczytowe. Od września 2016 roku prowadzono w obiekcie prace remontowe, które miały swój finał 19 września 2019. Wtedy to w XIX rocznicę powstania Sudeckiego Bractwa Walońskiego uroczyście otworzono Muzeum Ziemi JUNA.